Ratios and Rates

Is this your test? Login to manage it. If not, you can generate a quiz just like it.

This is a non-interactive preview of the quiz content.

1.
1 point
A ratio is a ______________ of two quantities.
2.
1 point
Rates are types of ratios that include _____________.
3.
1 point
Which of the following is true about unit rates?
4.
1 point
A box is filled with different colored pencils. There are 5 blue pencils, 3 red pencils, and 2 yellow pencils. What is the ration of yellow to blue pencils?
5.
1 point
In a class of 25 students there are 10 students that like the Tar heels, 10 students that like the Blue Devils, and 5 that like the Wolfpack. What is the ratio of Wolfpack fans to Tar Heel fans?
6.
1 point
You have 10 coins in your pocket. There are 5 quarters, 3 dimes, and 2 nickels. What is the ratio of nickels to total coins?
7.
1 point
You can type 400 words in 15 minutes. Which of the following shows this as a rate?
8.
1 point
You can run 400 meters in 100 seconds. Write this as a unit rate.
9.
1 point
You have to take a math test that has 50 problems. You have completed 4 problems in 2 minutes. How long will it take you to complete the test?
10.
1 point
You family takes a trip to the beach. You travel 300 miles on 20 gallons of gas. What was your gas mileage? (As a unit rate)
11.
1 point
If you were able to read 5 pages in 7 minutes, how many pages would you have read if you read for 35 minutes?
12.
1 point
You babysit for a total of 8 hours and got paid 50 dollars. How much did you get paid per hour?
13.
1 point
You can buy a 20 ounce bottle of Milk for $1.89 or a 24 ounce bottle for $2.06. Which is a better buy?
14.
1 point
Which is a better buy? A bag of 24 cookies for $3.45 or a bag of 36 cookies for $4.55?
15.
1 point
A 12 ounce soda has 140 calories. A 16 ounce soda has 180 calories. Which has the most calories per ounce.
16.
1 point
The following ratios are true how many biscuits were eaten in the cafeteria. 3 students ate 8 biscuits, 6 students ate 16 biscuits, how many biscuits would 12 students eat. (think about completing a chart)
17.
1 point
A dozen eggs costs $1.99. What is the cost per egg?
18.
1 point
Using the word INCREDIBLE, what is the ratio of the letter "D" to the letter "E?"
19.
1 point
Using the word "FRIDAY," what is the ratio of consonants to total letters? (let y be a consonant) Write in Simplest Form!
20.
1 point
A square has sides of 4 inches. If you increase the sides of the square by a ratio of 2:1, what would be the AREA of the new square? Draw a picture and be careful